Najczęściej zadawane pytania dotyczące drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Pyt. Jak odróżnić drzwi lewe od drzwi prawych?
Odp. 

Poniżej zamieszczamy ilustrację prezentującą sposób rozróżniania drzwi lewych od drzwi prawych.

Jak odróżnić drzwi lewe od prawych

VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 3.4/5 (78 głosy )
VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: +6 ( 58 głosy)
Pyt. Czy jesteś sam w stanie zamontować drzwi wewnętrzne lub drzwi zewnętrzne?
Odp. 

Wydawać by się mogło, że to nic skomplikowanego, ale to tylko pozory. Bez doświadczenia w montażu tego typu asortymentu, lepiej samemu się do tego nie zabierać. Można nie tylko uszkodzić drzwi, ale również całą ościeżnicę i ścianę, na której mają być montowane drzwi. Aby dobrze zamontować drzwi trzeba przede wszystkim prawidłowo ustawić poziom. Potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia

Najpierw montujemy samą ościeżnicę, a dopiero po całkowitym zastygnięciu materiału montażowego zakładamy skrzydło. Czasami zdarza się tak, że po kilku dniach od montażu drzwi nie chcą nam się zamknąć lub nie dochodzą do ościeżnicy z lewej lub prawej strony. Ale to nie jest powód do większego niepokoju. Każde drzwi zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne muszą „osiąść w murze”. a podczas otwierania przed pierwsze dni po montażu mogą trochę opaść. Wystarczy je tylko jedynie wyregulować i wszystko będzie sprawnie funkcjonowało.

Ciężki i wymagający odpowiedniego przygotowania jest montaż drzwi antywłamaniowych typu GERDA. W tych drzwiach ościeżnicę wypełnia się betonem, ale jego nałożenie jest bardzo trudne. Takie drzwi najczęściej montują specjaliści, którzy przeszli kurs z firmy produkującej drzwi antywłamaniowe. Zamontowane poprawnie drzwi powinny stać w miejscu, gdy się je otworzy. Nie powinny same ani się zamykać, ani otwierać.

Drzwi wewnętrzne są sporo lżejsze, więc jest je łatwiej zamontować, ale tylko pod tym względem. Instrukcja montażu jest jednak taka sama jak w drzwiach wewnętrznych.

VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 3.9/5 (40 głosy )
VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: +10 ( 32 głosy)
Pyt. Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych ?
Odp. 
 1. sposób zamontowania skrzydeł drzwiowych w ościeżnicy – po której stronie są zawiasy – czy drzwi mają być prawe czy lewe.
 2. przeszklenie – należy zastanowić się, czy drzwi mają być pełne czy też z szybami, jest to w dużej mierze uwarunkowane funkcją pomieszczenia, do którego kupujemy drzwi -
  w łazience i w toalecie małe przeszklenie pozwala stwierdzić po zapalonym świetle, czy pomieszczenie jest obecnie zajmowane. Poza tym przeszklenia w drzwiach pomagają np. doświetlić ciemne korytarze. Można wybrać szyby ze szkła matowego lub ornamentowego, barwione, dzielone szprosami, można wstawiać również witraże.
 3. kierunek, w którym mają otwierać się w pomieszczeniu drzwi – w łazienkach, toaletach
  i kotłowniach powinny otwierać się na zewnątrz.
 4. dobrą izolacyjność akustyczną.
 5. wybór koloru drzwi – drzwi z naturalnego drewna są zazwyczaj obustronnie polakierowane lub pokryte lakierobejcą. Drzwi z płyt drewnopochodnych najczęściej pokrywa się laminatem imitującym drewno, mogą być również malowane na dowolny kolor.
 6. dokładny pomiar otworu drzwiowego – wykonuje się go w momencie, gdy jest już gotowa posadzka w pomieszczeniu. Wysokość otworu mierzy się przy obu jego krawędziach (lewej i prawej), szerokość na górze i na dole. Przyjmuje się z wykonanych dwóch pomiarów ten mniejszy, należy również zmierzyć grubość ściany. Jeżeli kupuje się tylko skrzydło drzwiowe, to wystarczy zmierzyć szerokość między wgłębieniami ościeżnicy -
  w najwęższym miejscu.
 7. Drzwi do pomieszczeń, w których na stałe będą przebywać ludzie oraz do kuchni, łazienki i WC muszą mieć szerokość w świetle przynajmniej 80 cm i nie mogą mieć progów, a drzwi do łazienki i WC muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia i posiadać otwory umożliwiające wentylację – o przekroju minimum 0,022 m2.
VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 4.1/5 (56 głosy )
VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: +21 ( 51 głosy)