Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wejściowych?

Na rynku istnieje wielu producentów drzwi, a gama wzorów i struktur, z których zostały wykonane jest olbrzymia. Znajdziemy je w każdym markecie budowlanym, ale czy właśnie tam powinniśmy szukać? Może lepiej udać się do sklepu, który zajmuje się sprzedażą drzwi lub drzwi i okien?

Z całą pewnością niezależnie od tego gdzie wybierzemy się na zakupy to musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych, ale bardzo ważnych aspektów. Pierwszym z nich będzie materiał, z którego zostały wykonane drzwi. Do wyboru mamy: stal, drewno, aluminium oraz PCW. Drzwi stalowe są mocne, trwałe, a zarazem dość tanie. Mogą składać się z drewnianej ramy lub stali pokrytej blachą. Ich wykończenie to najczęściej drewnopodobna okleina lub farba, ale zdarzają się także takie, które zostały pokryte drewnem lub sklejką. Minus stanowi fakt, że trudno je ocieplić, tym samym ucieka przez nie ciepło z pomieszczenia. Najtańsze drzwi wejściowe to te plastikowe, które posiadają ramę z PCW, a pokryte są okleiną lub farbą. Ich zaletą jest dobry współczynnik cieplny, jak również bogate wzornictwo. Natomiast do drogich należą drzwi drewniane, których rama wykonana jest z klejonki drewnianej, a skrzydło pokryte jest sklejką lub płyta wiórową. Dodatkowo dobrze utrzymują ciepło w pomieszczeniu. Najdroższe są drzwi aluminiowe, których rama wykonana jest z aluminiowych profili. Skrzydło zaś pokryte jest arkuszami z PCW lub włókna szklanego. Jednak do tej pory nie były one szeroko stosowane w gospodarstwach domowych i właśnie dlatego ich parametry utrzymywania ciepła nie są zbyt dobre.

Drugim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wykonanie produktu. Warto wybierać pomiędzy produktami, których skrzydło jest sztywne. Dzięki temu jest ono bardziej odporne na próby włamania oraz ogień, a co za tym idzie poprawiają bezpieczeństwo. Koniecznie powinno się zadbać także o odpowiedni rozmiar drzwi – jeżeli możemy o tym decydować. Warto pamiętać, że będą przez nie przenoszone przedmioty dużych gabarytów, w tym kanapy czy lodówki, więc ich rozmiar nie powinien być mniejszy niż 90cm szerokości i 200cm wysokości.

Dodatkowo ważne jest by wybierać drzwi wysokiej klasy jeśli chodzi o ich właściwości antywłamaniowe. Najlepsze będą te pełne o 3 lub 4 klasie. W praktyce oznacza to, że przez co najmniej 20 minut będą stawiały opór włamywaczowi, nawet temu wyposażonemu w profesjonalne narzędzia. Należy zwrócić uwagę na wzmocnienia drzwi, które mają gwarantować bezpieczeństwo poprzez brak możliwości wyważenia.

VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 0.0/5 (0 głosy )
VN:F [1.9.15_1155]
Ocena: 0 ( 0 głosy)

Zobacz inne modele drzwi